TOP

ALBERT ELM

Zrobiłem to zdjęcie w Dubaju, w lutym 2015 roku. Dostałem trochę pieniędzy aby zwiedzić i poznać miasto. W tym samym miesiącu rozstałem się z moją dziewczyną. Był to bardzo dla mnie bardzo trudny czas. Piłem i nadużywałem narkotyków – nie potrafiłem wyjść z nałogów. Nie chciałem jechać do Dubaju, dzięki pomocy przyjaciela zarezerwowałem lot. Nie miałem dostępu do używek. Kiedy w końcu dotarłem na miejsce okazało się, że mój hotel nie istnieje. Znalazłem tani pokój w okolicy i upiłem się z dwoma policjantami z Arabii Saudyjskiej. Nie mogłem zasnąć, biłem się z myślami i wypiłem za dużo alkoholu. Miałem atak paniki. Na szczęście udało mi się zapaść w lekki sen po paru godzinach. Następnego ranka recepcjonistka nakrzyczała na mnie, bo nie zapłaciłem. Kiedy szukałem kluczy do pokoju, upuściłem aparat i rozbił mi się obiektyw.

Mimo złego początku wyjazdu jeszcze tego samego dnia poznałem kilku chłopaków grających w siatkówkę na placu budowy. Odwiedzałem ich tam codziennie i zaprzyjaźniliśmy się. Opowiadali mi o swoich warunkach pracy i o tym jak tęsknią za swoimi rodzinami z Pakistanu. Otworzyły mi się oczy. Doceniłem to co mam, patrząc na ludzi, którzy żyją w tych tragicznych warunkach. To był dla mnie bardzo emocjonalny czas. Na zdjęciu upamiętniłem wieczór, podczas którego po prostu oglądamy telewizję.

Albert Elm – ukończył Danish School of Photography Art w 2008 roku i Glasgow School Of Art w 2015 roku. Wystawiał swoje prace na całym świecie m. in. w Danii, Edynburgu, Mediolanie, Dublinie, Paryżu i Londynie. Publikował zdjęcia w Paper Journal, British Journal of Photography, The Heavy Collective i wielu innych.

ENG:

I took this picture in Dubai in February 2015. I was granted some money to go and explore the extreme equality in the city. The same month my Girlfriend and I broke up. It was a tough period, I was drinking and drugging too much and had a bit of a hard time getting out of my unhealthy routines. I didn’t want to go. But with a little help from a friend I managed to catch the flight. I detoxed all the way. And when I finally got there the Hotel I had booked didn’t exist. When I found a cheap room and got drunk with two cops from Saudi Arabia. Because of lack of sleep, a lot on my mind and too much booze I had a panic attack. Fortunately I managed to sleep after a few hours. The next morning the receptionist came up and yelled at me for not having payed. When I tried to find the keys for the door I pushed my main camera on the floor and broke the lens.

Despite the problematic beginning of the visit, I met some guys playing volleyball in the construction site. After coming there everyday for a period, they invited me in and I started to hang out with them. They told me about their conditions, how they were treated, how they missed their families back home in Pakistan etc. It was an eye opener in terms of appreciating what you have got compared to other people who live under heartbreakingly unfair conditions. All in all, It was very emotional. But when this picture was taken, we just watched television.

Albert Elm – graduated from The Danish School Of Photography Art in 2008 and Glasgow School Of Art in 2015. He did his exhibitions worldwide: Denmark, Edinburgh, Milan, Dublin, Paris and London. His work was featured in Paper Journal, British Journal of Photography, The Heavy Collective and many others.

www.albertelm.com