TOP

KAROLINA JONDERKO

“Autoportret z matką” powstał z tęsknoty za mamą. Projekt ten jest dla mnie szczególnie ważny. Ma aspekt terapeutyczny. Zawarte w nim zdjęcia przypominają mi dobre czasy, te z przed choroby. W tych ubraniach pamiętam ją zdrową, uśmiechniętą, aktywną. Prezentowane zdjęcie zostało wykluczone z projektu ponieważ w tych ubraniach chodziła gdy już zachorowała. Ten komplet ubrań przypomina mi godziny spędzone na szpitalnych korytarzach, bolesne zabiegi, jej krzyk…

Pamiętam radość wywołaną odkryciem żelek Haribo, Nutelli czy margaryny miedzy kolorowymi ubraniami w dużych piętnasto kilowych kartonach. Dostawaliśmy paczki od krewnych z “Efu” (RFN), kiedy w Polsce brakowało wielu podstawowych rzeczy. To było święto, zawsze otwieraliśmy je całą rodziną.

Ubrania mamy, które pokazuje w projekcie wystarczały mamie, nigdy nie odczuwała potrzeby kupowania nowych. Wolała zaoszczędzić na ważniejsze wydatki. Wyglądała zawsze skromnie, nie lubiła koloru czarnego. Mówią, że strój jest elementem kreującym tożsamość, a mama całe życie chodziła w ubraniach nie wybranych przez siebie. Od czasu jej śmierci żyję przeszłością i w przeszłości. Całą swoją dotychczasową twórczość opierałam na wspomnieniach i tęsknocie. “Autoportret z matką” jest próbą podsumowania tego ciężkiego dla mnie okresu, ostatecznego pogodzenia się z rzeczywistością i wyjścia poza to co “było”.

Dom mojej babci stoi dziś pusty i zimny, szkody górnicze powoli zmieniają go w ruinę. To tu wychowywała się moja mama, siostra i ja. To tu wywiozłam garderobę po śmierci mamy. To tu, po śmierci babci, wykonuję autoportrety, odtwarzam z pamięci stroje dokładnie tak, jak dobierała je mama. Przymierzam kolejne komplety, które kiedyś, przy okrzykach radości, wyciągaliśmy z paczek.

Na zielonym płaszczu znajduję jej jasny włos…

Karolina Jonderko – (ur. 1985) w Rydułtowach. Absolwentka Warszawskiej Szkoły Filmowej i Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Wygrała wiele prestiżowych, międzynarodowych konkursów fotograficznych. Jej prace były wystawiane m.in. w Stanach Zjednoczonych, Portugalii, Francji, Anglii, Niemczech i Polsce. Jest absolwentką mentorskiego programu NAPO Images.

www.karolinajonderko.com