TOP

MACIEK NIEMOJEWSKI

Zdjęcie pochodzi z cyklu These Places, który przedstawia Paryż kilka dni po serii zamachów terrorystycznych z 13 listopada 2015 roku.  Terroryści uderzyli w kilku miejscach jednocześnie – Stade de France, Rue de la Fontaine, Rue Alibert i Rue Biacht, Rue de Charonne, Boulevard Volaire i Bataclan. Zginęło 137 osób.

Kilka dni później, 18 listopada na przedmieściach Paryża, w Saint Denis, doszło do obławy na mieszkanie ukrywających się terrorystów. Podczas operacji francuskie służby wystrzeliły 5000 naboi. Kilku zamachowcom udało się uciec – jeden z nich schował się w pobliskim śmietniku i dopiero po czasie został zauważony przez jednego z funkcjonariuszy. Policjanci wyważyli drzwi kościoła St Denys de l’Estrée, gdzie podobno ukrywali się terroryści.

Znalazłem się w Paryżu tydzień po tej tragedii i poszedłem w miejsca związane z zamachami. Z każdym z nich łączą się inne historie. W obliczu niewyobrażalnej tragedii, której nie byłem w stanie pojąć, mogłem się tylko zatrzymać i patrzeć. Fotografia przedstawia Stade de France. W tym miejscu wysadził się jeden z zamachowców. Nie weszło do projektu, ponieważ zdecydowałem się na inne zdjęcie stadionu.

Maciek Niemojewski – warszawiak, żoliborzanin, urodzony w 89 roku , absolwent stołecznej Akademii Sztuk Pięknych. Pracę dyplomową na wydziale Sztuki Nowych Mediów obronił w pracowni Prota Jarnuszkiewicza. W latach 2008-2009 studiował na Akademii Fotografii. Jest współzałożycielem fundacji Wihajster, która zajmuje się promocją twórczości młodych artystów. Pierwszy cykl dokumentalny „W drodze” prezentował w Hotelu Europejskim. Brał również udział w zbiorowych wystawach Respect WWA w 1500 m2  i “Showroom” w NEY GALLERY. Miał również indywidualną wystawę projektu “Styk” w galerii Radna 6/8. Artysta działa głównie na polu fotografii dokumentalnej. W swoich pracach koncentruje się na przedstawianiu relacji pomiędzy przestrzenią a człowiekiem.

www.maciekniemojewski.pl/