TOP

Michał Łuczak

Tego dnia, gdy powstało to zdjęcie miałem wyjechać ze Spitaku w Armenii, miasta które 28 lat wcześniej na skutek trzęsienia ziemi zmieniło się w kupę gruzu, grzebiąc jednocześnie jedną trzecią swoich mieszkańców. Odwiedzałem to miejsce czterokrotnie między 2014, a 2016 rokiem, raz wspólnie z Filipem Springerem. Zrobiliśmy o Spitaku razem książkę, w której tego zdjęcia nie ma, bo o nim zapomniałem.

Wyszedłem na długi spacer wiedząc, że to pożegnanie z miejscem, które dobrze poznałem i nawet polubiłem. Róże w Ładzie to ostatni motyw jaki sfotografowałem – wróciły do Polski w aparacie. Film dokończyłem już na hałdzie w Dębieńsku, a wywołałem dopiero, gdy książka była już w produkcji. Nie wiem czy ta fotografia miałaby szanse się w niej znaleźć, ale lubię myśleć, że tak.

Michał Łuczak (1983) – doktorant Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie (Czechy) oraz absolwent języka hiszpańskiego na Uniwersytecie Śląskim, członek Sputnik Photos. Zajmuje się fotografią dokumentalną. Jest laureatem stypendium Młoda Polska dzięki, któremu powstała książka Brutal, polska Fotograficzna Publikacja roku 2013. Zdjęcia z książki pod tytułem Brutal – retrospekcja prezentowane były jako wystawa w warszawskiej Kordegardzie, Czytelni Sztuki w Gliwicach oraz londyńskiej Doomed Gallery. Nagradzany: m.in.: Magnum Expression Award, MioPhotoAward, PDN Photo Annual.

michal-luczak.com