TOP

PATRYCJA WOJTAS

Zdjęcie powstało w Konstancinie, nieopodal Warszawy, wiosną 2016 roku. Zastanawiałam się wówczas nad cyklem fotografii ukazującym różne stany skupienia wody. Chciałam uchwycić jej „elastyczność” w zderzeniu z innym materiałem, który narusza jej pierwotną strukturę i ukazać podatność na zmiany. Zawsze intrygowała mnie łatwość z jaką zniekształca się krajobraz odbity w jeziorze – już jako dziecko z zaciekawieniem obserwowałam wibrujące okręgi, powstałe na powierzchni po rzucie kamieniem.

Fascynowała mnie jej ambiwalentność. Niejednokrotnie obraz zarysowany na tafli jeziora nie pozwalał dostrzec, co kryje się pod powierzchnią wody. Innym razem, jej klarowność umożliwiała bez większego trudu wychwycenie najdrobniejszych szczegółów.

Duży wpływ na narodziny tego pomysłu miała książka Walden Henry’ego Davida Thoreau, zbiór esejów, który opisuje próbę samotnego zamieszkania w lesie nad stawem. Szczególną inspiracją był rozdział Stawy, w którym autor mierzy staw wzdłuż i wszerz, obserwuje poziom wody i zmiany zachodzące z biegiem czasu.

 Patrycja Wojtas – urodzona w Brzesku w 1990 roku. Mieszka i pracuje w Warszawie. Absolwentka PWSFTviT w Łodzi, gdzie studiowała Fotografię na Wydziale Operatorskim. Współpracowała przy projekcie Emulsja składającym się z wystawy i książki wydanej przez Fundację Archeologia Fotografii. Prezentowała swoje zdjęcia z cyklu Sanatorium podczas Fotofestiwalu w Łodzi w 2012 roku, Opolskiego Festiwalu Fotografii (2012) oraz na wystawie Assemblage w Øksnehallen w Kopenhadze (2014). Publikowała fotografie m.in w Fresh From Poland, TRIP MAG, YET Magazine, Fotografia Magazine, Szumie i Zwykłym Życiu. Obecnie asystuje przy projekcie LUX w FAF oraz pracuje nad swoim cyklem CACHE, który poddaje refleksji proces poszukiwania miejsc “ukrytych” pod współrzędnymi geograficznymi na platformie geocaching i pośredni sposób komunikacji, występujący jednocześnie na płaszczyźnie wirtualnej i w rzeczywistości. Interesuje ją praca z archiwami, projekty intermedialne i interdyscyplinarne, fotografia dokumentalna i konceptualna.

www.patrycjawojtas.com

www.patrycjawojtas.tumblr.com