TOP

AGNIESZKA MURAK

Białowieża. Projekt miał być pierwotnie opowieścią o kornikach. Potrzeba sfotografowania tego tematu pojawiła się w kontekście sporów politycznych. Pracuję w sferze kultury, ale to natura jest mi bliska. W lesie i w stajni z końmi spędzam każdą wolną chwilę. Mieszkam w mieście, ale dopiero z dala od niego czuję się w swoim świecie.

Nie zajmuje mnie jednak fotografia przyrody. Nie robię zdjęć kiedy jestem na łonie natury, ale sfotografowanie Puszczy Białowieskiej w momencie dla niej kryzysowym wydawało mi się konieczne. Wyjątkowo pojechałam przyjrzeć się naturze z aparatem. W lesie nic nie ,,drażniło” oka, nic nie domagało się sfotografowania. To co najbardziej przykuło moją uwagę to eksponaty w Muzeum Białowieży. Znów aparat ,,zobaczył” człowieka.

Agnieszka Murak – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie. Dyplom obroniła na wydziale fotografii w pracowni Miloty Havránkovej. Praca komercyjna spycha ją od lat w stronę portretu, ale fotografii dokumentalnej oddała serce. Pozostaje z nadzieją, że będzie ona wciąż ważna dla ludzi i w nowej lub klasycznej formie będzie opowiadać o świecie, w którym żyjemy. Mieszka i pracuje w Warszawie.

www.agamurak.com