TOP

Monika Krzyszkowska

Wybrane zdjęcie stanowi część (aczkolwiek zupełnie odrębną!) moich fotograficznych dziecięcych historii pod roboczym tytułem „KIDS”. Zostało zrobione w 2015 roku, podczas zorganizowanych w Warszawie wyborów „Małej Miss”. Właściwie miałam fotografować tylko to jedno konkretne wydarzenie, ale wówczas przyszedł mi do głowy pomysł, żeby przyjrzeć się szerzej dziecięcemu światu castingów, pokazów mody i konkursów piękności.

Sierpień, bardzo upalne lato, hotel bez klimatyzacji –  dzieciaki cierpliwie czekają w kolejce do garderoby. Na zdjęciu są dziewczynki, które poznałam trochę bliżej i które bardzo lubię. Niektóre z nich przyjechały na wybory miss z daleka.”

Monika Krzyszkowska – z wykształcenia romanistka, absolwentka paryskiej Sorbony. Ukończyła Studium Fotografii Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie. Członek kolektywu fotografii ulicznej UN-POSED oraz krakowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego Fotobzik. “Bardzo lubię być w ruchu, chodzić, patrzeć, przyglądać się, więc siłą rzeczy szybko wciągnęła mnie fotografia uliczna. Inspirację znajduję w pracach fotografów francuskich. Ich zdjęcia nie mają nic wspólnego z wielkimi wydarzeniami na świecie, raczej składają się na tak zwany intymny dokument – opowieść o codzienności przypadkowo spotkanych ludzi. Taki rodzaj fotografii jest mi bliski.”. Miała indywidualną wystawę Kamienica w Galerii Obok ZPAF w Warszawie. Brała również udział w wystawach grupowych: Niepozowane –  wystawa grupowa kolektywu Un-posed, Brain dammage Gallery w Lublinie Przestrzenie duchowe – Dom Spotkań z Historią w Warszawie, Bezludzie –  Galeria 5, Centrum Kultury w Katowicach.

monikakrzyszkowska.com