TOP

Tomek Sikora

Przez wiele lat mieszkałem w Australii. Było to znakomite miejsce do wypadów do Azji, gdzie wykonywałem wiele bardzo ciekawych zleceń dla agencji reklamowych m.in. trzy światowe kampanie reklamowe dla najlepszej linii lotniczej Singapore Airlines. Najczęściej odwiedzanymi przeze mnie miastami były: Hong Kong i Singapur. To pierwsze było absolutnie fascynujące przez ogromne kontrasty: z jednej strony najwspanialsza architektura współczesna końca XX wieku, a z drugiej usługi dentystyczne na ulicy. Singapur z kolei nazywano ,,Szwajcarią Azji”– czyste, uporządkowane i wydawałoby się nudne miasto. A jednak to tam byłem świadkiem religijnego święta Tajpusam. To co zobaczyłem, a w zasadzie poczułem, wprowadziło mnie w stan kompletnego dygotu. Nie wykonałem ani jednego ostrego zdjęcia. Setki rodzin skupionych wokół hinduskiej świątyni wpadało w trans wywołany zapachami kadzideł, niezwykłą muzyką oraz głośnymi okrzykami. Przygotowani tygodniowymi głodówkami uczestnicy przekłuwali ciała, aby umieścić na nich ogromne, udekorowane stelaże – dary dla Boga wojny Murugana, które przenosili do odległej o kilkaset metrów Świątyni. Uroczystości trwały podczas pełni księżyca. Nie widziałem ani jednej kropli krwi. Niektórzy uczestnicy wpadający w trans poprzez przypływ niezwykłej energii doświadczali wizji, którymi nie mogli się podzielić werbalnie z powodu przekłutego i zablokowanego języka.

Następnego roku wróciłem w to samo miejsce, aby już świadomie przeżyć to wstrząsające widowisko i zrobić parę zdjęć. Za każdym razem, jak na nie spoglądam, upewniam się w przekonaniu jak mało o sobie wiem.

Tomek Sikora (ur. w 1948) – Fotograf, autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych na całym świecie oraz 65 wydawnictw autorskich. Był wielokrotnie nagradzany za kreatywność w fotografii. Dwukrotnie wybrany ,,fotografem reklamowym roku” w Australii gdzie mieszkał przez wiele lat. Autor międzynarodowych kampani reklamowej dla Hoteli Sheraton, Intercontynental, Singapore Airlines, Reebok. W 2002 roku powołał do życia, wraz z Andrzejem Świetlikiem, Galerię Bezdomną promującą w wielu krajach fotografię niezależną. W 2009 roku, nakładem wydawnictwa ZNAK ukazał się album „Tomek Sikora światłoczuły” zawierający kilkaset zdjęć oraz wiele anegdot.